Muslera Üzerine

 

Taffarel  ve Mondragon’dan sonra kalede istediği verimi alamayan Galatasaray, bir önceki yılın hezimetini unutturmak için işe ilk olarak kaleyi sağlama almakla başladı.

Daha adı Galatasaray ile anıldığı sırada Kupa Amerika’da harika bir performans ortaya koyuyordu. Hatırlayacağınız üzere özellikle Arjantin maçında kalesinde devleşmiş, özellikle Tevez’in penaltı vuruşunu kurtararak Uruguay için tarih yazmıştı.

Galatasaray’ın yaklaşık 7 milyon Euro gibi çok ciddi oranda bonservis ödemesi sonucu takımına kattığı yıldız oyuncunun ilk maçları fiyaskoyla sonuçlansa da takımının şampiyon olmasında ki en büyük paya sahip oyunculardan biridir.

Muslera için en ilginç karalama kampanyası başlatıldı. En enteresanı ellerinin küçük olduğu yönünde olmuştu. Bilir kişi raporuna bakıldı, yayıncı kuruluşa konuşan büyük düşünür Mustafa Denizli; “Muslera’dan bir çok hata göreceksiniz, çünkü elleri küçük” açıklamasıyla olaya farklı bir bakış açısı getirdi.

Ancak bu iddialı ve yersiz açıklamanın futbol severlerin gönlünde çokta makes bulduğu söylenemez. Bu asparagas gündemin çabuk unutulması Muslera’nın, çok kısa sürede başarılı olduğunun habercisidir.

Dikliği ve kendine güveniyle ünlü milli kalecimiz Volkan Demirel’den “Muslera benden daha iyi kaleci” demecini alabilme başarısını almış bir isimdir Muslera. Volkan’dan Lincoln yaklaşımlarına alışkın olduğumuz için ve her dalda gösterdiği iddialı açıklamaları bulunduğundan, Galatasaraylının  ne kadar büyük bir iş yaptığı daha iyi anlaşılabilir.

Adapte sorununu Karabükspor maçında yediği kırmızı karttan sonra silkelenerek atmayı başaran genç oyuncu 19 Maçta gol yemeyerek başarısını perçinledi. Attığı penaltı golü ve maç sonrası yaptığı mütevazi yorumlar ise artıları.

Eksileri hakkında ele avuca sığabilecek bir neden bulamayız. Elleri küçükte olsa refleksleri, oyunu izleyişi ve hırsıyla çoktan taraftarının sevgilisi oldu bile. Taffarel’in özel yetiştirdiği yetenek Türk oyuncularda daha çok gözlenen sansasyon hastalığına bulaşmaz ise çok daha başarılarından daha çok söz ederiz.

Muslera analizini yapmamızın ana temelini oluşturan Futbol tarihi ve istatistikleri Federasyonunun,  Galatasaraylı eldivenin dünyanın en iyi 6.kalecisi seçmesi olmuştur. Uruguaylı’nın bu başarısını Fatih hoca, Taffarel ve Galatasaray’da yakalaması ve bu sezon göstermiş olduğu üstün performansın yansımasıdır.

Böyle bir oyuncuyu uzun süre Türkiye Süper liginde göreceğimizi ummak sanırım hayal olur. Maliyetinin yüksek olması ve her geçen gün Muslera’nın değerinin yükselmesi kariyerini bizden daha şaibesiz ve daha popüler bir ligde sürdüreceğinin habercisidir.

Sevgilerimle..

 

Ahmet Sadi

 

Muslera Üzerine” üzerine 3 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir